piątek, 18 marca 2011

Humoresque


Jest taki jeden utwór, który często chodzi mi po głowie. Wprawia mnie za każdym razem w miły nastrój. W szarym przedwiośniu, jest to szczególnie ważne, aby móc doenergetyzować własną psychikę i dotrwać do wiosny.

Dzisiejszy post dedykuję moim przyjaciołom z Kuriera Szafarskiego, ale nie tylko. Również wszystkim wielbicielom muzyki klasycznej, jazzowej, wielbicielom Starego Kina i wszystkim tym, którzy lubią się śmiać. Będzie to swojego rodzaju wiosenny prezent, w ostatnim tygodniu zimy.

Polska jest tak blisko Czech, położeniem, historią i duszą słowiańską. Dlatego dzieje naszych państw plotły się ze sobą i rozplątywały. Czasami nasz król zostawał królem Czech, a czasem ich król naszym i znów na odwrót.Tym razem muzyka dokonała międzynarodowego mariażu.

Antoni Dworzak, tak jak nasz Fryderyk Chopin, przywiązywał wielką wagę do ludowości i narodowości. Znaczenia jego muzyki, Czesi, nie są w stanie przecenić. My to rozumiemy dostatecznie dobrze.
Jako zwykły meloman-amator nie będę wdawać się w szczegóły utworu, aby nazbyt nie rozbawić swoich przyjaciół, muzycznych specjalistów.

Humoresque Op.101 No.7Moja sympatia dla tego utworu, powstała dzięki przedwojennej komedii „ Piętro wyżej”. To jedna z najbardziej udanych przedwojennych produkcji, którą można pamiętać dzięki, między innymi, sławnemu wykonaniu piosenki „Sex appel”  przez Eugeniusza Bodo, czy równie znanemu  „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.
 Cudownie lekka, przyjemna, zabawna, wspaniała komedyjka, którą polecę każdemu na trwała poprawę nastroju.

Muzykę do tego, jak i innych znanych i kasowych, przedwojennych filmów, skomponował utalentowany, nieprzeciętnie twórczy Henryk Wars, a dopomógł mu w tym Antoni Dworzak, a spuentował Felix Mendelssohn.

Wars w doskonały sposób, wykorzystując swój talent i nowatorski, jak na swoje czasy, zmysł, wplótł w romantyczną humoreskę Dworzaka, elementy jazzowe i fragmenty swojej własnej kompozycji. Dzięki temu powstała bardzo nowoczesna i zabawna  kompilacja muzyczna, którą właśnie Wam dedykuje.

Ze względów technicznych podaję link do utworu:

http://www.youtube.com/watch?v=AG5uzZpen5k&feature/=4:40/9:52#t=4m40s

11 komentarzy:

 1. W ciągu 2 dni drugi raz ją słyszę - przypadkiem w RMF Classic :-) bardzo lubię Dworzaka. Dziękuję Ci za uwagi o kompozycjach w "Piętro wyżej" - nie zdawałam sobie sprawy. Muszę pooglądać koniecznie jeszcze raz i pamięć odświeżyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach, ci Pączkowie i ich kapele :D

  OdpowiedzUsuń
 3. aro 49

  Dziękuję Moniko :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja też dziękuję..uwielbiam ten utwór Moniko :-)
  K.Bonawentura

  OdpowiedzUsuń
 5. aro 49

  wspaniałe!

  OdpowiedzUsuń
 6. aro49

  To splecenie epok i stylów muzycznych
  przez Henryka Warsa
  mistrzowskie!
  niedościgłe!

  Tym utworem
  uzmysłowiłaś mi,
  że Wars to był
  wielki talent muzyki.

  Od tej pory
  muzykę Warsa,
  i film "Piętro wyżej"
  umieszczam
  WYSOKO
  na liście
  moich ulubionych.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki Motce zaświeciło mi słonko wiosenne :)
  Dobrze że piszesz dla nas te słoneczne felietoniki ..... causki Motko-Wosenko :)
  MU

  OdpowiedzUsuń
 8. Monisiu, dzięki za ten wspaniały utwór Dworzaka i przypomnienie filmu z Eugeniuszem Bodo. Z wielką przyjemnością wysłuchałam tej wersji filmowej, świetnej przeplatanki muzycznej...panów Pączków:))) Pozdrawiam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzieki za piosenke, bardzo lubie ten utwor a film moze jeszcze kiedys bede miala okazje zobaczyc...

  Pozdrawiam Cie serdecznie. M

  OdpowiedzUsuń
 10. Z przyjemnością! Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tymczasem wczoraj, 2 X 2011, jak podaje portal Dzieje.pl w Kotłasie, w obwodzie archangielskim, 900 km na północny wschód od Moskwy, w niedzielę odsłonięto pomnik Eugeniusza Bodo. Zmarł tam jenieckim łagrze w 1943 roku z głodu i wycieńczenia

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Warszawa w rozmowach- Justyna Krajewska

Takie pozycje książkowe lubię najbardziej. Biograficzne, historyczne, prawdziwe i klimatyczne. Takie lubię czytać. Dzięki swoim bohaterom au...