sobota, 14 listopada 2009

Patricia Routledge


Talent komediowy wśród aktorek zdarza się bardzo rzadko. Być może dzieje się tak z powodu kobiecej natury. Każda kobieta, a zwłaszcza aktorka woli być podziwiana za swoją urodę, obsadzana w rolach amantek, "femme fatale" itd. Boi się podejmowania tak ryzykownej roli.
Może to też nie taki całkiem bezzasadny strach grania  ról komediowych przez kobiety. Granica od komedii do śmieszności jest cienka, a ryzyko spore.

Patricia Routledge jest jedną z niewielu aktorek z takim niebanalnym darem komediowym. Jej kreacja głównej roli w znanym i nagradzanym serialu komediowym „ Keeping Up Appearances” ( Co ludzie powiedzą?) przyniosła jej europejską sławę. Talent jej został dostrzeżony i nagrodzony Orderem Imperium Brytyjskiego.
Serial „Co ludzie powiedzą” przedstawia perypetie zabawnej Hiacynty Bukiet (nietrafnie przetłumaczono jej nazwisko), snobki, pedantki, która wymyśliła sobie, że pochodzi z wyższych sfer. Tak też się zachowuje i zmusza do tego swojego biednego męża. Niestety w jej arystokratycznej wizji nie ma miejsca dla jej rodzinki z nizin społecznych.
Serial bardzo pogodny, dowcipny i lekki, osadzony w realiach brytyjskich lat 90 -tych. Nie pozbawiony lekkich, frywolnych, polskich akcencików.
Zapraszam!

6 komentarzy:

 1. Uwielbiałam ten film. Kiedyś jak zadzwonił telefon, a wiedziałam, że to mąż, powiedziałam głosem Patrycji:
  - Rezydencja państwa "W". Pani domu przy telefonie;)
  - eeeeeee (chwila ciszy) No co! Się wygłupiasz;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała komedia! Nie lubię tylko polskiego tłumaczenia Bukiet -Żakiet - ma sie nijak do zamysłu scenarzystów. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjny serial komediowy ! Uwielbiam go i Hiacyntę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy24 maja, 2013

  Nikt, tak jak ona, nie potrafi grać twarzą. Niewielka zmiana mimiki powoduje niezwykle wyrazistą, czytelną zmianę w jej nastroju. Hiacynta:Doskonała, zabawna, niepowtarzalna.To mój ulubiony serial komediowy. Zastanawiam się tylko, dlaczego dotąd nie dostał Oscara? Ze wszech miar zasłużył: serial i ONA !!

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam ten serial, te angielskie klimaty w domu Hiacynty, a odcinek w który chce wraz z Elżbietą usunąć psa ze swojego podjazdu jest boski, tak samo jak jej ucieczka przez łąki przed zakochanym majorem.
  Wymiata. Uwielbiam Dorota 76

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy02 maja, 2014

  Doskonały serial i świetna, fenomenalna aktorka. W ogóle brytyjski humor tamtych czasów to było coś.

  OdpowiedzUsuń

Warszawa w rozmowach- Justyna Krajewska

Takie pozycje książkowe lubię najbardziej. Biograficzne, historyczne, prawdziwe i klimatyczne. Takie lubię czytać. Dzięki swoim bohaterom au...