piątek, 23 października 2009

Echnaton




Wizjoner wyprzedzający epokę, w której żył i panował. Jedyny w historii starożytnego Egiptu, który wprowadził religię monoteistyczną. Jego wizja w tamtych czasach była tak nowatorska, że nie wytrzymała próby zmierzenia się ze starymi bogami Egiptu.
Po jego śmierci powróciły dawne wierzenia, a imię Echnatona było przez wieki wyklinane.



Jakie były powody tego, że Echnaton chciał wierzyć w Atona ( jedyne bóstwo). Czemu szeroko zakrojone zmiany w Egipcie, którym on przewodził, spotkały się z tak wielkim niezrozumieniem?

Początki rozwoju judaizmu, pokrywają się w przybliżeniu z panowaniem Echnatona. Można by było dopatrzeć się również innych podobieństw w tych religiach monoteistycznych, jak np. zakaz przedstawiania osoby boskiej.

Echnaton jest to postać tajemnicza i wyłamująca się z faraonowego schematu zimnych niezłomnych królów. Sam nie miał się za boga, a miłość ziemską kierował w pierwszym rzędzie w stronę Atona, później zaś do rodziny i ludu.

Przypłacił za swoją wizję wielką cenę. Niesławę po wiele pokoleń. Ale czy nasz stan umysłu i ducha nie jest w stanie zrozumieć wysilków tego czlowieka w dążeniu do poznania prawdy?

2 komentarze:

  1. Wszystkie religie pochodzą z piekła z wyjątkiem jedynej objawionej przez Boga.
    Katolicka prawda na moim blogu.
    http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o Echnatona to wydaje mi się, że pomimo tego, że wymazano jego imię z kart historii Egiptu to udało mu się coś co osiągnęli tylko nieliczni. Miał godne i bardzo szczęśliwe życie, miał kochającą żonę i wspaniałe dzieci. W czasach kiedy mężowie zabijali swoje żony, ojcowie zabijali swoich synów jego pałac jest oazą spokoju i miłości. Nielicznie zachowane malowidła taką właśnie rodzinę przedstawiają. Wydaje się, że jego syn Tutenchamon przejął taki sam model rodziny. Świadczą o tym dwie małe trumienki z jego córeczkami, znalezione w jego grobowcu oraz zaschnięty bukiet kwiatów położony na wieku przez jego żonę Anchesenamon. Widziałam też piękny świecznik, który po oświetleniu go od wewnątrz przedstawia młodego króla oraz przytuloną do niego żonę. Cóż, w czasach niemiłosiernej walki o władzę czy też o przetrwanie, czasem można znaleźć maleńkie światełko w tunelu.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Warszawa w rozmowach- Justyna Krajewska

Takie pozycje książkowe lubię najbardziej. Biograficzne, historyczne, prawdziwe i klimatyczne. Takie lubię czytać. Dzięki swoim bohaterom au...